Tur Detayı

  • Süresi: 3 Gün - 2 Gece
  • Bölgeler: APLOTERYA, MECİDİYE, VOUNAKİ MEYDANI, TABAKİKA, DASKALOPETRA, LANGADA., AGİOS, NEA MONİ, ANAVATOS, AVGONİMA,KAMBOS, CITRUS, MASTIHAHORIA, ARMOLİA, MESTA, PYRGİ,
  • Başlangıç Noktası: İZMİR
  • Bitiş Noktası: İZMİR
  • Tarihler: 16.06.2024
Tur Detayları

SAKIZ ADASI KURBAN BAYRAMI TURU

3 Gün - 2 Gece

 1.Gün ŞEHİR MERKEZİ ve KUZEY ADA TURU

Sakız Adası turu için sabah saat 08:00 da Çeşme gümrük limanı girişindeki check-in ofisinde buluşuyoruz. Pasaport kontrolünün ardından 09:20 de Ege’nin maviliklerinde keyifli yolculuğumuz başlıyor. Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından ofisimizde buluşup Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz. Rehberimiz ile birlikte APLOTERYA adı verilen Sakız adası çarşısını, Sultan Abdulmecit tarafından yaptırtılan MECİDİYE Camii’yi, Sakız adasının en büyük ve en işlek meydanı olan VOUNAKİ MEYDANI’nı geride bıraktıktan sonra BİZANS döneminde inşaa edilmiş fakat daha sonra sırasıyla CENEVIZ ve OSMANLI dönemlerinde de adanın yönetim merkezi olmuş SAKIZ KALESİ’ni ve içerisindeki OSMANLI eserlerini ziyaret edip belirlenen saate otobusumuzde bulusuyor ve Kuzey Ada turumuza başlıyoruz

İlk durağımız her platformda adanın en önemli sembollerinden biri olarak karşımıza çıkan deniz kenarındaki 4 adet yel değirmeni (TABAKİKA) . Tarihi yel değirmenlerinin görevi bölgeye de adını vermiş olan deri işleyici tabakhanelere (tabakika) su çekmekti. Son yıllarda belediyenin katkılarıyla restore edilerek adaya gelen tüm turistlerin görmeden dönmediği bir anı noktası haline geldi. Buradaki fotoğraf molamızın ardından turumuza devam ediyoruz.

Sıradaki durağımız Sakız Adası‘nın antik dönemdeki en meşhur ozanı Homeros'un İlyada ve Odysseia eserini dünya edebiyatına kazandırdığı bölge DASKALOPETRA. Milattan önce 6. yüzyılda öğrencileri tarıfından okul haline getirilmiş büyük bir kaya. Bu güzel anı noktası size binlerce yıl öncesinin yaşam tarzını ve o dönemin sanat anlayışını sorgulatacak.

Ardından öğlen yemeği molamızı vereceğimiz adanın en şirin balıkçı köyü LANGADA. Deniz kenarındaki klasik Yunan tavernalarında (lokanta) geleneksel mezeler ve yunan mutfağının klasikleşmiş yemeklerinin yanı sıra en taze deniz ürünlerinin de tadına bakma fırsatınız olacak. Dönüş yolunda adanın sembol noktalarından biri olan deniz üzerindeki AGİOS İSİDOROS kilisesinde fotoğraf molası veriyoruz. Damla Sakızının hikayesinin bu Azizle başladığı rivayet edilmektedir.

2.GÜN

ORTA VE BATI ADA TURU

Serbest zaman... İsteyen misafirlerimiz ekstra düzenleyeceğimiz Batı ada turuna katılabilirler. Kahvaltının ardından aracımızdaki yerimizi alıp yaklaşık bin yıl önce inşaa edilmiş ve yuzyıllarca tüm Ege’nin en önemli dini merkezi olmuş NEA MONİ manastırına doğru hareket ediyoruz. Bu manastır UNESCO tarafından dünya kültürel mirası ilan edilmiştir Sonrasında yüzyıllar boyunca adanın en korunaklı köyü sayılan ANAVATOS köyünü ziyaret edip, hüzünlü tarihini öğreniyoruz ve öğlen yemeği için AVGONİMA köyüne doğru ilerliyoruz. Dönüş yolunda Ceneviz döneminden (14-15. Yüzyıldan) kalan ihtişamlı konakları ve ortaçağ mimarisiyle adanın en ilginç ve özel köyü olan KAMBOS’a gidiyoruz. Bu bölgede eski dönemlerden kalma güzel bir konağın bahçesinde (CITRUS) kahve molası vereceğiz. Ayrıca bu konak Ceneviz döneminden bu yana adanın meşhur portakallarının tarihini anlatan bir müze olarak hizmet vermektedir. Otele hareket ve serbest zaman. Dilerseniz akşam yemeğinde geleneksel ada yemeklerinin tadına bakıp “Bouzouki” eşliğinde Yunan müziğine ve danslarına doyarak unutamayacağımız bir Yunan gecesine katılabilirsiniz.

2.GÜN

GÜNEY ADA TURU

Kahvaltının ardından aracımızdaki yerimizi alıyor ve dünya üzerinde DAMLA SAKIZI’nın üretimini tekelinde bulunduran MASTIHAHORIA adı verilen adanın güneyindeki köylere doğru turumuza başlıyoruz. Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur ARMOLİA köyü ve meşhur seramik atelyelerin birini ziyaret etmek için küçük bir mola. Bir sonraki durağımız Sakız Adası’ndaki bir çok ortaçağdan kalma kale-köy arasında mimari yapısını günümüze kadar en güzel korumuş olan MESTA. Bizleri inşa edildiği dönem 13. Yüzyıla zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Labirent gibi ara sokaklarından ilerleyerek köyün merkezindeki meydanına ulaşıyor ve kahve molası veriyoruz. Taksiarchis kilisesini ziyaretin ardından köyden ayrılıyoruz. Sıradaki köyümüz evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi bulunmayan PYRGİ. Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan bu teknik hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bize aktarıyor. Ardından öğlen yemeği için deniz kenarında bir tavernaya gidiyoruz. Burda misafirlerimiz çeşitli deniz ürünleri ve mezelerden oluşan menüden istediklerini seçebilirler.

Tur dönüşü sizleri Sakız adası limanından güzel hatıralarla uğurluyoruz

Fiyata Dahil Olanlar

FİYATA DAHİL OLANLAR

Seçilen otelde 2 gece oda-kahvaltı konaklama

 Şehir merkezi tanıtım turu

Kuzey Ada turu Güney Ada turu

 Tur boyunca tüm transferler ve

 Türkçe rehberlik hizmeti

  Feribot bileti

Fiyata Dahil Olmayanlar

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

Batı Ada Turu (acenta net fiyat 20€ )

 Taverna gecesi Canlı müzik, fix menü Acenta net 50 €

 Şehir vergisi

Önemli Bilgiler

Hava ve yol kaynaklı herhangi bir değişiklikte Deniz Tours programın genel
yapısını ve içeriğini bozmadan değiştirme ve düzenleme yapma hakkını saklı
tutar.
? Pasaportunda K.K.T.C damgası bulunanlar Yunanistana giriş yapamazlar.
? Pasaportunun son geçerlilik tarihine 90 günden az kalan yolcularımızın
rezervasyon öncesi sorgulama yapması gerekmektedir

Tarihler/Fiyatlar

ÜCRET:  2 veya 3* Oteller

Kişi başı: 185€

Single oda farkı: +50

€ 0-4 yaş ücretsiz

5-12 yaş: %50 indirimli

4* Oteller

 Kişi başı: 205 €

 Single oda farkı: +70

 € 0-4 yaş ücretsiz

5-12 yaş: %50 indirimli

Yorumları Oku Bu Tur İçin Yorum Yap

 

 

 

Bir sorunuz mu var? Mesaj gönderin ya da arayın +90 232 464 0 800