Kılavuz

  • Süresi: 5 GECE-6 GÜN
  • Bölgeler: GAZİANTEP – ADIYAMAN - ŞANLIURFA - MARDİN - BİTLİS - VAN
  • Başlangıç Noktası: İZMİR
  • Bitiş Noktası: İZMİR
  • Tarihler: 23-28 HAZİRAN / 23-28 EYLÜL
Tur Detayları

İZMİR ÇIKIŞLI UÇAKLI VANLI GAP TURU 5 GECE SUNEXPRESS HY İLE

5 GECE - 6 GÜN
21-26 MAYIS / 23-28 HAZİRAN / 23-28 EYLÜL

KİŞİ BAŞI 2299 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA

1.GÜN: GAZİANTEP – GAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ  - ÇARŞILAR - MUTFAK MÜZESİ - ADIYAMAN
Turumuz, 07.00 da hareket edecek olan Sun Express HY'nin  İzmir – Adana uçağı hareket ediyoruz. Adana'da ilk olarak Taşköprü ve Sabancı Camii'ni görüyoruz. Ardından Gaziantep'e doğru yola çıkıyoruz. Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaikleri Müzesini geziyoruz. Bu muhteşem müzeyi gezdikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Kurtuluş mücadelesi esnasında ünlü Antep savunmasının gerçekleştirildiği Gaziantep Kalesi'ne (Panoramik) ulaşıyoruz. Buradan da yolumuz üzerinde bulunan Emine Göğüş Mutfak Eserleri Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Yöresel alışverişlerimizi gerçekleştireceğimiz bakırcılar, yemeniciler,  baharatçılar ve fıstıkçılar çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında Adıyaman daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN: GÜN DOĞUMU – NEMRUT DAĞI -  KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ –HALFETİ TEKNE TURU – BİRECİK  - KELAYNAK KUŞLARI – ŞANLIURFA – BALIKLI GÖL – HZ.İBRAHİM MAGARASI VE MAKAMI - SIRA GECESİ

Turumuz, kahvaltı öncesinde minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Nemrut Dağı’nın Doğu Terası’na ulaşıyoruz. I.Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüp, kısa bir yürüyüşle Batı Teras’ına geçip, Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut’ta Gün Batımını izliyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Kommagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve Kutsal alanlarıdır. Batı ve doğu terası, bağış sunağı gezileri ve güneşin batımı sonrasında minibüslerimize binerek Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü gezdikten sonra, otelimize ulaşıyoruz ve sabah kahvaltısı alıyoruz. Otelimizde alacağımız  kahvaltı sonrasında, Birecik Barajı’nın yapımı sonrasında bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Birecik Baraj Gölü üzerinde 1 saat sürecek bir Tekne Turuna çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gördükten sonra Birecik’te dünyada nesli tükenmekte olan ve sadece Fas ve Birecik’te bulunan Kelaynak Kuşlarını görüyoruz. Sonrasında Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Halil-ül Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü, Hz İbrahim Makamından ötürü ismini alan Makam Camii, Rızvaniye Camii, Mevledi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı görüyoruz. Panoramik Urfa Kalesi, Tarihi Çarşılardan olan Sipahiler, Hüseyinciler, Bakırcılar Çarşısını geziyoruz. Konaklama otelimizde. Arzu eden konuklarımız ile Urfa kültürünün bir parçası olan yemekli Sıra Gecesi eğlencesine katılabilirler. (EKSTRA)

3.GÜN : HARRAN – KONİK KUBBELİ EVLER -  İLK ÜNİVERSİTE – GÖBEKLİ TEPE – - MARDİN – ESKİ PTT BİNASI – ULU CAMİİ – DAYRUL ZAFARAN MANASTIRI – KASIMIYE MEDRESESİ

Turumuz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Şanlıurfa’nın en popüler ilçesi olan Harran ile gezimize başlıyoruz. Harran'da gezeceğimiz noktalar ise;  22 mt yükseklikte var olan Harran Höyüğü, Türkiye’de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camii, avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evlerinden biri olacaktır. Burada alacağımız muhteşem fotoğraf karelerinin ardından Harran’dan ayrılarak, Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanını geziyoruz. Gezilerimiz sonrasında Mardin’e hareket ediyoruz ve Mardin gezimize başlıyoruz. İlk olarak eski bir Ermeni Konağı olan Eski PTT Binasını ve Şehidiye Camisini görüyoruz. Ardından yürüyerek Tarihi Çarşıları ve sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraları görüyoruz. Sonrasında, 11.yy da yapıldığı tahmin edilen ve Ermeni bir usta tarafından yapılan minaresi ile meşhur Ulu Camii görüyoruz. Sonrasında müsaitlik durumlarına göre, Süryani cemaatinin Dünyadaki en önemli merkezlerinden ve de mimari açıdan eşsiz sayılabilecek Mor Gabriel veya Dayrül Zafaran Manastırlarından birisini geziyoruz. Ardından 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi’ni geziyoruz. Bu noktada muhteşem manzarasıyla Mezopotamya Ovası’nı fotoğraflamayı unutmayınız. Ardından otelimize gidiyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği otelimizde.

4.GÜN: MİDYAT SOKAKLARI - BATMAN – HASANKEYF – EL RIZK CAMİSİ –  BİTLİS – VEYSEL KARANİ TÜRBESİ

Turumuz, sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Midyat'a gidiyoruz. Midyat’ın dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alınabileceğiniz çarşıda serbest zaman verdikten sonra Hasankeyf’e varıyoruz. Hasankeyf gezimizde serbest zaman sonrasında Yeni Hasankeyf'e gidiyoruz. Burada Eski Hasankeyf'den çıkartılmış olan eserlerin sergilendiği Müzeyi ziyaret ediyoruz.  Hasankeyf gezimizi tamamladıktan sonra Türkiye’de ilk petrol kuyusunun bulunduğu ilimiz Batman’ı panoramik olarak görüyoruz. Ardından Bitlis’in Ziyaret Kasabası’na ulaşıyoruz. Burada İslam Sufisi Veysel Karani Hazretlerinin Türbesi’nde kısa bir mola veriyoruz. Ardından aracımızla buluşarak otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.GÜN: AHLÂT – GEVAŞ - SELÇUKLU MEZARLARI – ULU KÜMBET - EMİR BAYINDIR CAMİ - NEMRUT DAĞI KRATER GÖLÜ – BUHAR BACASI – VOLKANİK TAŞLAR – ILIK GÖL - AKDAMAR ADASI – EDREMİT - VAN GÖLÜ

Turumuz, sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Türk sanat ve kültürünün çok önemli bir merkezi olan Ahlat’a ulaşıp, Selçuklu Mezarlığı ve Mezar Taşları, Ulu Kümbet, Emir Bayındır Camii ve Kümbetini görüyoruz. Sonrasında Tatvan şehir merkezinde panoramik tur yapıp, bölgenin en büyük krater gölünün bulunduğu Nemrut Dağı’na (Ekstra) hareket ediyoruz. Nemrut Dağı’nın zirvesine vardığımızda bir yandan Van Gölü’nün o uçsuz bucaksız muhteşem manzarası, diğer bir yanda ise Nemrut Dağı Krater Gölü’nün büyüleyici görüntüsü sizleri çok etkileyecek cinsten. Nemrut Dağı Krateri içerisinde bulunan Büyük Krater Gölü, Küçük Göl, Ilıkgöl ve Volkanik taşları ve Lav Kalıntılarını görüp büyülenmiş olarak Nemrut Dağından iniyoruz. Yönümüzü bir sahil kasabasını andıran Edremit’e çeviriyoruz. Edremit’ten bineceğimiz teknemiz ile Van Gölü’nün içerisinde bulunan Akdamar Adası’na (Ekstra) hareket ediyoruz. Akdamar Adası’nda bulunan ve taş işçiliğiyle ünlü Akdamar Kilisesi ve çevresi bu noktadaki gezi güzergâhlarımız olacaklar. Göl kenarında geçireceğimiz hoş vakitler sonrasında yeniden Edremit’e dönüyor ve yeni restore edilmiş ve manzarası ile bize kendini hayran bırakacak Kız Kalesi'ne çıkacağız. Fotoğraf molasının ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN : VAN – KEDİ EVİ – VAN KALESİ – GÜMÜŞ ATÖLYESİ

Turumuz, sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Van’ı gezmeye başlıyoruz. İlk olarak, Van Gölü ve çevresini tüm manzarasıyla görebileceğimiz Van Kalesi’ne (Tuşpa Kalesi) aşağıdan görüyoruz. Buradan bölgenin en önemli ve en sevimli canlılarından olan Van Kedi’lerini görebileceğimiz Kedi Evi’ne gidiyoruz. Bu şirin dostlarımızla çekeceğimiz güzel fotoların ardından bölgeye has gümüş ve telkâri işlemelerin yer aldığı atölyemize ulaşıyoruz. Gümüşe en güzel süsü veren Van Savatlı gümüş işçiliği hakkında bilgiler aldıktan sonra aracımızla buluşarak Van Havaalanına gelerek Sun Express Havayolları’nın 14.30 Van – İzmir uçağıyla İzmir'e dönüyoruz. Vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Öğle Yemeği: Rehberimizin Belirleyeceği Bir Noktada Ekstra Olarak Alınacaktır.

Akşam Yemeği: Rehberimizin Belirleyeceği Bir Noktada Ekstra Olarak Alınacaktır.

Konaklama: DİKKAT DÖNÜŞ GÜNÜ. BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.

Rota: Van Şehir içi (20 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 20 km

TOPLAM TUR MESAFESİ: 1225 KM

Fiyata Dahil Olanlar

*  Otellerde 4 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

*  Şanlıurfa Konaklamada Oda Kahvaltı Konaklama

*  Turizm Belgeli Otobüsler İle Ulaşım

*  Şinotur Güvencesi    

*  Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

*  Açık Büfe 5 Sabah Kahvaltısı

*  Açık Büfe veya Set Menü 4 Akşam Yemeği

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

*  Gidiş – Dönüş Ekonomi Sınıf Uçak Bileti

*  Halfeti Tekne Turu, Adıyaman Nemrut Dağı Minibüs Ücreti

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

*  Tüm Öğlen Yemekleri

*  Şanlıurfa Akşam Yemeği

*  Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

*  Tüm Özel Harcamalar

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

*  Müze Giriş Ücretleri

* Akdamar Adası Tekne Turu, Nemrut Dağı Minibüs Ücreti (Bitlis)

Tarihler/Fiyatlar

21-26 MAYIS: 2299 TL...

23-28 HAZİRAN: 2249 TL...

23-28 EYLÜL: 2279 TL...

Yorumları Oku Bu Tur İçin Yorum Yap

 

 

 

Bir sorunuz mu var? Mesaj gönderin ya da arayın +90 232 464 0 800